Detail podujatia

Výstava Umenie (ne)myslieť

Dátum

utorok 07.05.2024
17:00

Miesto

Mestská galéria Caraffka
Prešov
Výstava

About

Interaktívna zážitkovo – vzdelávacia výstava Umenie (ne)myslieť 
(7.5. – 28.6.2024)

 

Výstavu pripravil tím lektorov z OZ Lietajúca ryba v spolupráci s partnermi z organizácie Proactive Network  ( ČR )

Tvorcovia výstavy: Júlia Balážová, Matej Baláž, Júlia Madziková, Lenka Eliáš Čuchtová,  Peter Smatana, Ján Smatana, Ester Surovčík, Tomáš Surovčík.

       Pozývame vás na interaktívnu zážitkovo – vzdelávaciu výstavu o práci s informáciami a kritickom myslení. Informačnému náporu sa v tejto dobe už nedokážeme vyhnúť a je veľmi ťažké všimnúť si skutočne dôležité veci v oceáne informačného balastu. Informačné zahltenie dáva priestor manipulácii, preto je extrémne dôležité vedieť sa v spleti informácií orientovať.

       Kritické myslenie je snaha o pochopenie akejkoľvek informácie v čo najširších súvislostiach. Tisícky informácii sa na nás valia zovšadiaľ. Denne sa nimi ,,predierame“, zahlcujú nás, ovplyvňujú a zároveň formujú – menia. Každá informácia, ktorú náš mozog prijme sa stáva súčasťou nášho nového JA. K informáciám by sme preto mali pristupovať ako k jedlu:  

Mali by sme rozumieť ich zloženiu.

Kontrolovať, odkiaľ pochádzajú, kto nám ich pripravuje a kto a ako servíruje.  

Zároveň by malo byť naším cieľom servírovať ich okoliu zodpovedne!

                 Návod AKO NA TO vám ponúka práve táto netradičná interaktívna výstava.

Pozývame vás dotknúť sa interaktívnych objektov, cez ktoré sa naučíte, ako ,,nebyť ovcou“, ako sa nestratiť v zradnom labyrinte informácií, či ako nepodľahnúť manipulácii, pre ktorú je informačný chaos vodou na mlyn. Postupne sa prelúskate tromi tematickými okruhmi. Na vlastnej koži prežijete intenzívny pocit informačného zahltenia naučíte sa informácie dešifrovať a triediť. Odhalíte nástroje manipulácie v podobe kognitívnych skreslení, argumentačných, mediálnych či štatistických faulov a priučíte sa zručnostiam kritického myslenia či mediálnej gramotnosti, ktoré nás učia hľadať pravdu a chránia pred neférovými praktikami manipulantov.

Koncepcia výstavy Umenie (ne)myslieť vychádza z metód zážitkového vzdelávania, ktoré je postavené na zážitku – osobnom prežívaní a následnej reflexii, teda spätným obhliadnutím sa za tým, čo sa dialo.  Ďalšiu fázu tohto vzdelávania predstavuje vyvodenie teórie o jednotlivých témach a nakoniec dochádza k preneseniu teoretických poznatkov do praxe. To všetko v našom prípade v sprievode lektora či v ozrejmujúcom písomnom výklade, ktorý je súčasťou výstavy.

               Tak nech sa páči, otvorte svoju myseľ a vstúpte do mozgovej posilňovne! Prajeme intenzívny tréning!                                                                                                            

OZ Lietajúca ryba

 

Vstup voľný

 

 

Otváracie hodiny:

Pondelok: zatvorené

Utorok – piatok: 10:00 – 17:00

Sobota: 10:00 – 14:00

Nedeľa: zatvorené