Detail podujatia

#PrešovUnlimited

Dátum

streda 17.07.2024
17:00

Miesto

Mestská galéria Caraffka
Prešov
Workshop Výstava

About

Delegácia vlády Katalánska v strednej Európe a mesto Prešov pozývajú od 17. júla do 11. augusta na jedinečný projekt kultúrnej výmeny: #PrešovUnlimited, ktorý sa koná v mestskej galérii Caraffka. Cieľom tejto iniciatívy je podporiť vzájomné porozumenie a uznanie prostredníctvom médií a dialógu, čo je metóda vyvinutá európskou umelkyňou Beate Winkler.  

 

Tento projekt zahŕňa výstavu „HOPE“ (NÁDEJ) od umelca, umeleckú interakciu s návštevníkmi a vzájomne prepojené workshopy pre mladých účastníkov, ktoré vytvoril katalánsky umelec Eduard Ruiz z Massana Design School v Barcelone.  

Na záver takmer mesačnej spolupráce vyvrcholí priateľstvo medzi Katalánskom a Prešovom najväčším medzinárodným katalánskym kultúrnym festivalom APLEC INTERNACIONAL, ktorý do mesta zavíta cez víkend 9. – 11. augusta a navštívi ho vyše 1000 Kataláncov. 

 

Spolupráca medzi Prešovom a Katalánskom zdôrazňuje spoločné hodnoty otvorenosti, rozmanitosti a perspektívy orientovanej na budúcnosť. Tieto spoločné znaky budú oslavované a preskúmané prostredníctvom série výstav a interaktívnych podujatí. 

 

Delegátka vlády Katalánska pre Strednú Európu, Krystyna Schreiber, podčiarkuje dôležitosť internacionalizácie katalánskeho ľudového umenia a regionálnej spolupráce cez hranice:  

„Sme veľmi hrdí, že krajina ako Slovensko bola vybraná, aby sa stala taviacim kotlom pre katalánsku a slovenskú kultúru a ľudí, ktorí veľmi podporujú európskeho ducha. Zároveň je skvelou príležitosťou na internacionalizáciu katalánskej kultúry a katalánskej občianskej spoločnosti.” 

 

Program 

17. júl, 17:00

Slávnostné otvorenie výstavy „NÁDEJ“ Beate Winkler, Galéria Caraffka* 

 

17. júla – 11. augusta Výstava „NÁDEJ“ 

 

18. – 19. júl, 10:00 / 16:00

Vzájomne prepojené workshopy  Eduarda Ruiza, Galéria Caraffka ** 

 

9. – 11. august – Katalánsky festival 36. APLEC INTERNACIONAL, centrum mesta Prešov 

11. august, 15:00: Prezentácia výsledkov interaktívnej výstavy „NÁDEJ“ vrátane výmeny s umelkyňou Beate Winkler a umeleckých diel vytvorených v dielňach s katalánskym umelcom Eduardom Ruizom a mladými Prešovčanmi Caraffkou Galéria. 

  

* Viac informácií o výstave “NÁDEJ” nájdete v katalógu v galérii. 

**Na workshopy sa prosím prihláste na: caraffka@pkopresov.sk